Scentralizowane systemy klimatyzacji, które są najpowszechniej stosowane, obsługują zazwyczaj różne strefy. Nawet w przypadku jednej wielkiej hali można wyróżnić kilka stref wymagających różnych temperatur nawiewu powietrza.
Systemy wielostrefowe z podgrzewem wtórnym
W wielopiętrowych budynkach o znacznej liczbie pomieszczeń, mających z racji różnego usytuowania różne zyski ciepła, temperatura dostarczanego powietrza musi być dostosowana do potrzeb danej strefy. Dlatego w klimatyzacji komfortu stosuje się systemy wielostrefowe, które umożliwiają zmianę wilgotności względnej oraz temperatury w szerokich granicach.
W systemach o znacznych zyskach wilgoci jest stosowany wtórny poddrzew powietrza w poszczególnych strefach. Jest to system jednoprzewodowy, gdyż stosuje się w nim jeden przewód rozprowadzający powietrze.
Bardziej uniwersalnym systemem, który stosuje się w przypadku znacznych zysków ciepła jawnego lub wilgoci, jest system dwuprzewodowy z mieszaniem powietrza. W systemie tym całkowity strumień powietrza jest dzielony na dwie części, z których pierwsza jest ochładzana, aby odprowadzić zyski wilgoci, natomiast druga jest ogrzewana, aby wytworzyć po zmieszaniu z ochłodzonym powietrzem właściwy stan powietrza nawiewanego. Podział strumienia powietrza na część, która będzie ochłodzona, oraz na część, która będzie ogrzewana, zależy od charakteru zysków ciepłą oraz wilgoci. Jeżeli dominują zyski wilgoci, to część strumienia powietrza kierowana do chłodnicy jest większa niż kierowana do nagrzewnic, a jeśli przeważają zyski ciepła jawnego, jest odwrotnie. Ilość powietrza nawiewanego do pomieszczeń jest utrzymywana na stałym poziomie za pomocą specjalnego urządzenia mieszającego.
Systemy o zmiennym strumieniu objętości powietrza
Jeżeli zyski ciepła jawnego są dominujące i wtórne nawilżanie nie jest konieczne, co jest sytuacją często spotykaną w klimatyzacji komfortu budynków mających wiele pomieszczeń, to prościej oraz bardziej ekonomicznie jest zastosować system o zmiennym strumieniu objętości powietrza (ang. Variable Air Volume). Jest to system jednoprzewodowy, najczęściej stosowany, gdy warunki pogodowe nie ulegają znacznym zmianom.
Wadą tego systemu jest zmniejszanie strumienia objętości powietrza, który – w pewnych przypadkach – może być mniejszy niż wymagany strumień powietrza zewnętrznego. Z sytuacją taką mamy do czynienia np. wówczas, gdy zyski cieplne zmniejszają się z uwagi na zmianę warunków pogodowych. Aby tego uniknąć, można zastosować wspomniany system dwuprzewodowy. W systemie tym właściwą ilość dostarczanego powietrza zapewniają komory mieszające. Minimalny strumień powietrza przed zmieszaniem wynika z wymaganej ilości świeżego powietrza zewnętrznego, które trzeba dostarczyć do pomieszczenia.
Systemy zdecentralizowane
W klimatyzacji pomieszczeń są również stosowane systemy zdecentralizowane, w skład których wchodzą indywidualne zestawy klimatyzacyjne, będące wyposażeniem pomieszczeń. Zestaw taki zawiera chłodnicę wężownicową, zasilaną centralnie wodą chłodzącą oraz wentylator. W obszarach o chłodnym klimacie, wymagającym ogrzewania w okresie zimowym ten zestaw jest również wyposażony w nagrzewnicę.
Klimatyzatory indywidualnie są umieszczane pod oknami, dzięki czemu możliwe jest pobieranie powietrza zewnętrznego przez otwory w ścianach. Ten typ systemu najbardziej nadaje się do zastosowania w budynkach wielopiętrowych i osiedlach mieszkaniowych, w których istnieje centralny system zasilania zimną wodą, a w razie potrzeby – instalacja centralnego ogrzewania.
Systemy jednostrefowe
Systemy wielostrefowe nie są stosowane do obróbki powietrza dla procesów technologicznych, gdyż nie zapewniają utrzymywania parametrów powietrza w bardzo wąskich granicach. W tych przypadkach używa się systemów jednostrefowych. W systemach jednostrefowych klimatyzacji można zastosować trzy różne nawilżacze powietrza: nawilżacz parowy, adiabatyczną komorę zraszania oraz komorę mieszania. Komora zraszania nie znajduje zastosowania, gdy jest wymagana bardzo dokładna kontrola procesu nawilżania. Na proces nawilżania ma wpływ sprawność zraszacza, która zależy od jego konstrukcji. W obliczeniach można wstępnie przewidzieć sprawność nawilżania, jednak należy pamiętać, że wielkość ta nie podlega sterowaniu proporcjonalnemu.
Bardziej precyzyjne sterowanie wilgotnością uzyskuje się w przypadkach zastosowania komory mieszania, która jest obiektem sterowanym proporcjonalnie. Jednak najbardziej dokładana kontrola procesu nawilżania jest możliwa przy użyciu nawilżacza parowego, który natychmiast reaguje na sygnał otrzymywany z humidostatu.
Jeżeli systemowi klimatyzacji nie stawia się zbyt wysokich wymagań, jak ma to miejsce w przypadku systemów jednostrefowych klimatyzacji komfortu, a ponadto jest wymagane wtórne nawilżanie, to humidostat okazuje się zbędny. W tym przypadku system jednostrefowy może być nawet zredukowany do standardowego klimatyzatora. Obiegi klimatyzacyjne systemów jednostrefowych odpowiadają obiegom … W tych systemach, w których jest wymagane sterowanie temperaturą doprowadzanego powietrza, np. przy zastosowaniu wtórnego podgrzewu lub wtórnego nawilżania, często stosuje się recyrkulację. W systemach jednostrefowych termostat oraz humidostat są umieszczone wewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia.
Podsumowanie systemów klimatyzacji
Wszystkich omawianych systemów dotyczy ogólna uwaga, że krotność wymiany powietrza, rozumiana jako liczba wymian powietrza w pomieszczeniu na godzinę, nie powinna być niższa niż 10, gdyż w przeciwnym przypadku pojawia się bardzo duża zwłoka w odpowiedzi systemu klimatyzacji na zadany sygnał sterujący i występują niepożądane zmiany parametrów powietrza.
Chętnie przedstawimy Państwu całość oferty systemów klimatyzacji i serwisu oraz odpowiemy na każde z nurtujących pytań. Jeśli zachodzi potrzeba objaśnienia dodatkowych zagadnień dotyczących klimatyzacji i ich systemów pracy w biurach lub halach – zapraszamy do kontaktu bezpośredniego, telefonicznego lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Nasza siedziba znajduje się w Poznaniu.