Jakość powietrza w systemach klimatyzacji

Zasadniczym celem klimatyzacji jest utrzymanie właściwych parametrów powietrza w pomieszczeniu dla przebywających w nim ludzi bądź przebiegających tam procesów technologicznych. Parametry powietrza, spełniające wymagania odpowiednie dla przebywających w tym pomieszczeniu osób oraz zapewniające ich dobre samopoczucie nazywa się parametrami komfortu cieplnego. Komfort cieplny jest zapewniony przez utrzymanie odpowiedniej temperatury, wilgotności względnej, prędkości powietrza oraz średniej temperatury powierzchni ograniczających rozważaną strofę, które wydzielają ciepło przez promieniowanie. Strefa, w której jest wymagany komfort cieplny jest obszarem wnętrza pomieszczenia ograniczonym:

  • od dołu – płaszczyzną na poziomie 0,075 m od podłogi,
  • od góry – płaszczyzną na poziomie 1,85 m od podłogi,
  • ze stron bocznych – płaszczyznami odległymi co najmniej o 0,6 m od ścian pomieszczenia.

Średnia temperatura promieniowania trm jest to temperatura czarnej, jednolitej osłony, wewnątrz której znajdujące się ciała stałe wymieniają tę samą ilość ciepła drogą promieniowania, jak w rzeczywistym pomieszczeniu.

Tabela 1. Parametry komfortu cieplnego

W gorącym, tropikalnym klimacie mogą być dopuszczalne wyższe temperatury oraz wilgotności względne niż ujęte w tabeli 1. Zasadniczo nie zaleca się jednak, aby temperatura powietrza w pomieszczeniu była niższa o ponad 10 0C od temperatury powietrza zewnętrznego. Do zamkniętych klimatyzowanych pomieszczeń musi być dostarczane świeże powietrze zewnętrzne, aby zapewnić wymagania zapotrzebowania na tlen dla przebywających tam ludzi. W tabeli 2 zamieszczono wymagane ilości powietrza zewnętrznego dla różnych typów pomieszczeń.

Tabela 2. Wymagana ilość powietrza zewnętrznego

Klimatyzatory w zakładach przemysłowych musi spełniać z wysoką dokładnością wymagania procesów technologicznych. Zazwyczaj są dopuszczalne zmiany temperatury w granicach +- 0,5 K oraz wilgotności względnej +- 1,5-2,5 %.

Parametry komfortu cieplnego ludzi mogą być ograniczone wymaganiami procesów technologicznych w zakresie temperatury i wilgotności, jednak muszą być spełnione dodatkowe wymagania dotyczące dopuszczalnych stężeń gazów i par zawartych w powietrzu. W tabeli 3 zamieszczono wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń (oznaczanych często skrótem NDS) niektórych często stosowanych substancji.

Tabela 3. Najwyższe dopuszczalne stężenia (NDS) gazów

Okazuje się zatem, że montaż klimatyzacji to tylko jeden z kroków do zapewnienia odpowiedniej jakości powietrza. Bardzo ważne jest aby ekipa monterska klimatyzacji poprawnie dobrała urządzenia i ulokowała je w pomieszczeniu. Niemal każde miasto w Polsce — w tym także Poznań — oferuje wielu wykonawców zajmujących się instalacją systemów klimatyzacji. Warto zwrócić się do nich z prośbą o pomoc w doborze odpowiednich urządzeń i ustaleniu czy taki system klimatyzacji zapewni odpowiednią jakość powietrza.

Profesjonaliści z naszego poznańskiego biura pozostają do dyspozycji Klientów. Zapraszamy do kontaktu wszystkich, którzy mają pytania dotyczące klimatyzacji, lub chcieliby omówić szczegóły współpracy. Każdorazowo bierzemy pod uwagę indywidualne potrzeby Zleceniodawcy.

Close Menu