Obiegi klimatyzacyjne powietrza wilgotnego w systemach klimatyzacji

Technika klimatyzacyjna jest zawsze związana z chłodnictwem. Jeżeli nie stosuje się procesu chłodzenia, mamy do czynienia z wentylacją lub ogrzewaniem pomieszczenia gorącym powietrzem. Przebieg przemian w obiegu klimatyzacyjnym zależy w zasadniczy sposób od tego, czy w klimatyzowanym pomieszczeniu przeważają zyski ciepła jawnego czy zyski wilgoci i związane z nimi zyski ciepła utajonego.

Obiegi klimatyzacyjne o przeważających zyskach wilgoci

W obiegu klimatyzacyjnym o przeważających zyskach wilgoci ilość ciepła przekraczająca zyski ciepła jawnego musi zostać odprowadzona z powietrza przez jego ochłodzenie. W związku z tym niezbędne jest ponowne ogrzanie powietrza w celu zamknięcia bilansu.

Obieg klimatyzacyjny składa się z następujących przemian powietrza wilgotnego:

1-2: chłodzenie z jednoczesnym osuszaniem,

2-3: ogrzewanie powietrza (ciepło jawne) przy stałej zawartości wilgoci,

3-4: odprowadzanie zysków ciepła jawnego i zysków wilgoci z klimatyzowanego pomieszczenia.

4-1: mieszanie strumienia powietrza wewnętrznego z powietrzem zewnętrznym.

Omówiony powyżej obieg  jest stosowany w poznańskich teatrach oraz kinach, gdzie znaczna liczba widzów wydziela dużą ilość wilgoci. Ponieważ zastosowanie wtórnego ogrzewania powietrza wyraźnie podnosi koszty wyposażenia oraz zwiększa zużycie mocy napędowej i cieplnej instalacji, warto zastanowić się, czy nie będzie lepiej dopuścić do wzrostu założonej wilgotności względnej oraz spadku temperatury powietrza w granicach komfortu niż powtórnie podgrzewać powietrze.

Obiegi klimatyzacyjne o przeważających zyskach ciepła jawnego

W obiegu klimatyzacyjnym o przewadze zysków ciepła jawnego w celu odprowadzenia tych zysków z powietrza należy również odprowadzić zawartość wilgoci przekraczającą zyski wilgoci w pomieszczeniu. Aby bilans obiegu był zamknięty, konieczne jest następnie doprowadzenie dodatkowej wilgoci w procesie nawilżania.

Wymiana ciepła jawnego występuje wtedy, gdy wilgotne powietrze przepływa przez nagrzewnicę lub chłodnicę. Temperatura czynnika grzejnego w nagrzewnicy nie jest temperaturą krytyczną. Jedynym wymaganiem co do procesu wymiany ciepła jest to, aby jego temperatura była wyższa od końcowej temperatury powietrza. W przypadku wymiany ciepła jawnego przy chłodzeniu powietrza obowiązuje dodatkowo następujące ograniczenie: najniższa temperatura wody nie może być tak niska, aby na powierzchni chłodnicy nastąpiło skraplanie pary wodnej z powietrza.

Chłodzenie powietrza

Instalacja klimatyzacyjna ma zagwarantować określony stan powietrza doprowadzanego do pomieszczeń. Za pomocą chłodnicy można regulować tylko jeden parametr stanu powietrza wylotowego, a jest nim temperatura, lub zawartość wilgoci w powietrzu.

Ogrzewanie powietrza

Obieg klimatyzacyjny o dominujących zyskach ciepła jawnego jest realizowany w klimatyzacji biur, hoteli, lokali mieszkalnych czy bibliotek. Nasza firma stosuje również takie układy  w większości zastosowań przemysłowych w Poznaniu.

Nasi specjaliści z Poznania chętnie przedstawią Państwu najlepsze rozwiązanie klimatyzacji dla danego obiektu. Jeśli zachodzi potrzeba objaśnienia dodatkowych zagadnień dotyczących klimatyzacji oraz jej obiegu to serdecznie zapraszamy do kontaktu bezpośredniego, telefonicznego lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Close Menu