Komfort cieplny człowieka w budynku z klimatyzacją
W określeniu optymalnej temperatury powietrza w strefie przebywania ludzi w pomieszczeniu podstawową rolę odgrywa odczucie cieplne człowieka. Za najwłaściwszą temperaturę powietrza w strefie przebywania ludzi można uznać tę, która zapewnia ciału ludzkiemu równowagę cieplną w otaczającym środowisku, bez wysiłku organizmu (lub przy bardzo ograniczonym). Jak wykazały liczne badania, przeprowadzone na reprezentatywnych populacjach ludzi żyjących w naszym klimacie, dla większości ludzi normalnie ubranych, wykonujących lekką pracę lub pozostających w stanie spoczynku, temperatura powietrza w strefie przebywania ludzi, zapewniająca dobre samopoczucie wynosi:
- W zimie 20-22 C
- W lecie (w średniej temperaturze zewnętrznej) 22-26 C.
Jeszcze nie tak dawno uważano, że temperatura komfortu zawiera się między 18-20 C. Temperaturę w pomieszczeniu skutecznie jesteśmy w stanie kontrolować przez działanie urządzeń klimatyzacyjnych lub wentylacyjnych obsługujących dane pomieszczenie. Człowiek w określonej temperaturze odczuwa jej zmiany rzędu 1,0 K. Można zatem przyjąć, że warunki optymalne zezwalają na wahania temperatury w strefie przebywania ludzi w granicach +- 1 K.
Klimatyzacja, a zdrowe warunki użytkowania
Latem temperatura komfortu jest wyższa, ponieważ człowiek jest lżej ubrany i przy tej samej powierzchni ciała, dla zachowania takiego samego poziomu oddawania ciepła, wymaga wyższej temperatury otoczenia. Przytoczone wartości temperatury są średnimi, które w każdym indywidualnym przypadku wymagają skorygowania. Np. gdy temperatura na zewnątrz wynosi +28C do +30C, a człowiek jest lekko ubrany, wówczas wchodząc do pomieszczenia klimatyzowanego (chłodzonego) o temperaturze od 21C do 22C będzie odczuwał chłód. Temperatura taka może jednakże wydać się przyjemna dla człowieka, który przebywa cały dzień w danym pomieszczeniu z klimatyzacją, jeśli będzie odpowiednio ubrany i aktywny ruchowo.
Temperatura panująca w pomieszczeniu klimatyzowanym (chłodzonym) nie może się znacznie różnić od temperatury zewnętrznej. Nowoczesne klimatyzatory są w stanie skutecznie mocno wychłodzić pomieszczenie, ale nie jest to wskazane ze względu na ograniczone zdolności szybkiej aklimatyzacji organizmu ludzkiego. Dopiero po dłuższym przebywaniu w pomieszczeniu klimatyzowanym nastąpi pełne dostosowanie i uznanie tej temperatury za odpowiednią i przyjemną. Okres adaptacji, czyli czas, po upływie którego poprzednie środowisko traci swój wpływ na organizm ludzki, wynosi około 2-3 godziny.
Na pytanie o „właściwą” – ze względu na fizjologię – temperaturę powietrza w pomieszczeniu nie można z wielu powodów udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Gdy za punkt wyjścia przyjmie się ocenę subiektywną – pa przykład na podstawie licznych odpowiedzi ankietowych – wtedy wyniki oceny różnią się, zarówno między poszczególnymi osobnikami, jak i dla tej samej osoby w różnych okresach.
Zapewnienie warunków komfortu cieplnego w pomieszczeniach budynku wymaga nie tylko utrzymania określonej średniej temperatury powietrza, ale również wyrównanie jej w poziomie i pionie. Dla dobrego samopoczucia ludzi temperatura powietrza na poziomie podłogi powinna być nieco wyższa niż na poziomie głowy. Odpowiednio zamontowany układ klimatyzacji z poprawnie ukierunkowaniem ruchu powietrza jest w stanie zapewnić komfortową różnicę temperatury powietrza w pionie.
Jeśli rozważają Państwo montaż klimatyzacji u siebie i chcą Państwo dowiedzieć się więcej jak utrzymać warunki komfortu cieplnego człowieka, to zapraszamy do naszego poznańskiego zakładu. Specjaliści pozostają do dyspozycji Klientów i chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania. Każdorazowo bierzemy pod uwagę indywidualne potrzeby Zleceniodawcy.